Jakie są największe stadiony na świecie?

Największe stadiony na świecie mogą pomieścić nie tylko tysiące kibiców, ale również nierzadko pokazują prawdziwy kunszt ich architektów i zachwycają swoim monumentalnym wyglądem. Nie zawsze są one wyłącznie areną zmagań profesjonalnych sportowców, ponieważ organizuje się na nich także inne wydarzenia, takie jak chociażby koncerty czy targi. Najnowocześniejsze obiekty przystosowane są również do innych okoliczności. Jakie są jednak obecnie największe stadiony na świecie? Podpowiadamy.

Narendra Modi Stadium

Największym stadionem na świecie jest Narendra Modi Stadium w Ahmedabad w Indiach. Co ciekawe, jest to dom krykieta należący do zespołu reprezentacji Indii w krykiecie. Wcześniej na jego terenie znajdował się Sardar Patel Stadium. Obiekt ten jest dość nowy, ponieważ jego budowa została przeprowadzona w latach 2015-2020, a jego pojemność to 132 000 kibiców.

Stadion 1 Maja w Pjongjangu

Drugie miejsce w zestawieniu największych stadionów świata zajął Rungrado 1st of May Stadium, który znajduje się w Pjongjangu, w Korei Północnej. Został on otwarty w 1989 roku i może zasiąść w nim 114 000 kibiców. Planuje się jednak powiększenie jego pojemności do 150 000. Jak informują specjaliści, którzy prowadzą stronę ETOTO, obecnie odbywają się w tym miejscu już nie tylko mecze piłkarskie, ale także zawody lekkoatletyczne.

Michigan Stadium

Kolejne miejsce w zestawieniu największych stadionów świata zajmuje obiekt znajdujący się w Stanach Zjednoczonych, w Michigan. Rekordowa widownia w historii tej budowli wynosiła 115 000 widzów, jednak pojemność tego obiektu obliczona jest na 107 601 kibiców. Stadion ten należy do klubu Michigan Wolverines, czyli drużyny Uniwersytetu Michigan. Odbywają się tutaj też inne wydarzenia sportowe, również spotkania piłkarskie. Na tej arenie padły rekordy takie jak na przykład ten podczas meczu Real Madryt-Manchester United, kiedy na żywo spotkanie to oglądało 109 318 widzów.

Beaver Stadium

Czwarte miejsce w zestawieniu największych stadionów zajął Beaver Stadium w Stanach Zjednoczonych w State College, w Pensylwanii. Został on tak nazwany na cześć Jamesa Beavera, gubernatora Pensylwanii pod koniec XIX wieku. Jest to jedna z najlepszych aren sportowych, jakie znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Należy do klubu Penn State Nittany Lions, a pojemność tego obiektu to 106 572 widzów.

 

Ohio Stadium

Piąte miejsce w zestawieniu największych stadionów na świecie zajmuje Ohio Stadium w mieście Columbus w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Jest to siedziba drużyny reprezentującej Uniwersytet stanu Ohio. Na tej arenie przeprowadzane są koncerty największych światowej sławy gwiazd, takich jak The Rolling Stones czy Taylor Swift. Pojemność Ohio Stadion to 102 780 widzów.

Największe stadiony świata

Wśród największych stadionów świata można wymienić także ten położony na kampusie Texas A&M University, czyli stadion Kyle Field, który mieści 102 733 widzów. Warto zwrócić uwagę też Tiger Stadium w mieście Bottom Rouge w Stanach Zjednoczonych, który jest siedzibą drużyny Tiger reprezentującej Uniwersytet stanu Luizjana. Jeszcze kilka innych uniwersyteckich drużyn w Stanach Zjednoczonych może pochwalić się ogromnymi obiektami, które zaliczane są do top 10 największych stadionów.