Nie jest tajemnicą, że koty są wyjątkowymi i niezwykłymi zwierzętami. My wszyscy, którzy z nimi mieszkamy, codziennie widzimy, jak wiele niesamowitych rzeczy są w stanie zrobić, a ich zdolności nigdy nie przestaną nas zadziwiać. Z tego powodu koty są zwierzętami, które od zawsze wzbudzały ciekawość, a nawet budziły mity, legendy i popularne wierzenia, które do dziś są głoszone w wielu miejscach. W tym artykule przedstawimy kilka mało znanych ciekawostek o żywieniu kotów.
Mleko nie jest najlepszym pokarmem dla kotów
Zastanawiasz się, czy koty mogą pić mleko? Chociaż typowy obraz kota pijącego mleko krowie pojawiał się niezliczoną ilość razy w serialach i filmach, prawda jest taka, że u większości dorosłych kotów występuje nietolerancja laktozy. Dlatego też mleko krowie nie jest najbardziej zalecanym pokarmem dla tych zwierząt. Wszystkie szczenięta ssaków rodzą się doskonale przygotowane do trawienia mleka matki, dlatego jest ono ich głównym pożywieniem. W okresie laktacji kocięta wytwarzają duże ilości enzymu zwanego „laktazą”, który umożliwia im prawidłowe trawienie laktozy zawartej w mleku matki. Jednak po odsadzeniu od matki produkcja tego enzymu stopniowo spada, ponieważ dorosłe zwierzę w naturalny sposób nie potrzebuje już tego enzymu.
Chociaż niektóre koty mogą nadal wytwarzać niewielką ilość enzymu laktazy, zwłaszcza te, które nadal piją mleko innych zwierząt, jak już wspomnieliśmy, większość kotów przestaje wytwarzać enzym laktazy i w rezultacie pojawiają się u nich nietolerancje. Ale co z kociętami bez matki? Jeśli znajdziesz osieroconego kociaka, nie należy podawać mu również mleka krowiego, ponieważ jego skład różni się od składu mleka kociego. Najlepiej udać się do kliniki weterynaryjnej, aby kupić preparat mleka dla kotów.
Koty nie wyczuwają słodkich smaków
Chociaż koty mają znacznie lepszy wzrok i słuch niż my, ich zmysł smaku jest słabiej rozwinięty. Tak więc, podczas gdy człowiek posiada ponad 9000 kubków smakowych, koty mają ich mniej niż 500, co powoduje, że ich zdolność do rozpoznawania różnorodności smaków oferowanych przez żywność jest ograniczona. Ponadto kotowate wytwarzają tylko jedno z dwóch białek potrzebnych do przyswojenia informacji o smaku słodkim. Dlatego też, choć koty z łatwością rozpoznają smaki słone, kwaśne i gorzkie, nie wyczuwają smaków słodkich. Wielu ekspertów twierdzi, że jest to ważna umiejętność samoobrony, którą koty wykształciły w procesie ewolucji. Ponieważ słodkie pokarmy są szkodliwe dla ich organizmów i mogą powodować biegunkę, kolkę lub wzdęcia, ich podniebienie mogło się rozwinąć do tego stopnia, że odrzucają słodkie smaki, a wraz z nimi pokarmy, które nie są korzystne pod względem odżywczym.
Koty nie lubią wody stojącej
Ile razy widziałeś, jak Twój kot pije wodę z kranu? Wyjaśnienie jest proste: koty wolą wodę w ruchu. Są to zwierzęta niezwykle czyste i inteligentne, potrafią więc wykryć, czy woda nie była odnawiana, a więc czy jest brudna. Ponadto świeża, ruchoma woda, taka jak ta, którą dzikie zwierzęta piją z rzeki, nie gromadzi patogenów, dzięki czemu unikają one niektórych chorób.