Ciekawostki o kocich łapkach

Kto nie lubi głaskać kota? Są tak delikatne i tak relaksujące, że wszyscy, którzy je lubią, nie mogą się oprzeć, aby nie znaleźć się w ich pobliżu. Wiemy jednak, że są pewne części, które „nie znoszą” lub nie tolerują dotykania w zdecydowanej większości przypadków. W szczególności chodzi o łapy, brzuch i ogon. Jeśli chodzi o łapy, są one bardzo wrażliwą częścią ciała tego gatunku ze względu na liczne zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne, co wyjaśnia, dlaczego wiele naszych kotów nie lubi, kiedy je dotykamy. Co więcej, opuszki ich łap nie tylko posiadają receptory, które informują je o tym, po czym stąpają, czy to o terenie, czy o zdobyczy, czy o temperaturze, ale także wykorzystują je do pocenia się i oznaczania terytorium.

Aby dowiedzieć się, dlaczego mój kot nie lubi, gdy dotyka się jego łap, należy nieco lepiej poznać tę część jego ciała. Łapy są bardzo ważną i ciekawą częścią kociej anatomii. Posiadają one szereg cech, które czynią je wyjątkowymi i pozwalają kotom rozwijać charakterystyczne dla nich czynności i zachowania. Konkretnie:

Poduszki kocich łap pocą się i pomagają im oznaczać terytorium

Koty pocą się szczególnie przez łapy, ponieważ większość gruczołów potowych u kotów znajduje się na spodniej stronie opuszek. Oprócz gruczołów potowych istnieją inne wyspecjalizowane gruczoły ekrynowe, które wytwarzają zapachy pozwalające zwierzętom zaznaczać terytorium, po którym chodzą, drapią, pazurami lub ugniatają.

Koty często myją łapy

Koty są znane z tego, że są bardzo czyste, a my widzimy je myjące łapy kilka razy w ciągu dnia. Często myją też łapy, dlatego musimy zawsze pilnować, aby nie dotykały brudnych lub niehigienicznych miejsc, aby nie połknęły mikroorganizmów, toksycznych roślin lub małych przedmiotów, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu.

Koty chodzą na palcach

Koty są zwierzętami dwunożnymi, co oznacza, że zamiast chodzić jak my, na piętach i podeszwach, chodzą na palcach, opierając się tylko na palcach podczas chodzenia. Choć może się to wydawać dla nich niewygodne, w rzeczywistości wcale tak nie jest, ponieważ są one anatomicznie przygotowane do chodzenia w ten sposób. Ponadto, dzięki miękkości i niskiej twardości opuszek, potrafią poruszać się bezszelestnie, tak że ofiary ich nie słyszą, niezależnie od tego, czy biegną, idą czy skaczą, co czyni je niezwykle skrytymi.

Kocie łapki mają dużą wrażliwość

Ponieważ mają one liczne zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne, skaleczenie lub uszkodzenie łapy powoduje u nich silny ból i obfite krwawienie. Ponadto ta wrażliwość pozwala im poznać temperaturę powierzchni, na której się znajdują, stan gruntu i jego właściwości.

Koty mają wysuwane pazury

Zazwyczaj pazury są umieszczone w osłonie ze skóry pod opuszkami, co zapobiega ich ścieraniu się i pozwala im chodzić bezszelestnie. Keratyna, z której są zbudowane, powoduje ich wzrost. Używają je tylko podczas wspinaczki lub obrony. Drapią również po to, aby ich pazury były ostre i gotowe do użycia, jeśli sytuacja tego wymaga, dlatego ważne jest, aby zaspokoić tę potrzebę, zapewniając im drapaki, które zapobiegną drapaniu foteli lub zasłon w naszym domu.