Lista 9 zaskakujących ciekawostek o USA przedstawiona w liczbach

Stany Zjednoczone są ogromnym krajem, który staje się jeszcze ciekawszy, gdy spojrzy się na pewne liczby. Poniżej znajduje się lista 9 nietypowych ciekawostek o USA.

Sąsiedztwo Rosji

Patrząc z perspektywy Polski, można odnieść wrażenie, że USA i Rosję dzielą ogromne odległości. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że Ziemia jest okrągła, a to oznacza, że Rosja i USA praktycznie ze sobą sąsiadują. W najwęższym przesmyku granice tych dwóch mocarstw są od siebie oddalone o zaledwie 4 kilometry.

Ogromne autostrady

W Stanach Zjednoczonych łatwo się pogubić, a sytuacji turystów i emigrantów nie ułatwia fakt, że autostrady potrafią składać się aż z 9 pasów ruchu prowadzących w jednym kierunku. Ciekawostką jest również fakt, że autostrady w USA mają łącznie 77 tysięcy kilometrów długości. Dla porównania w Polsce znajduje się zaledwie 1247 kilometrów autostrad.

Polacy w USA

W Stanach Zjednoczonych mieszka około 10 milionów osób pochodzenia polskiego, a około 600 tysięcy posługuje się językiem polskim. Zdecydowana większość Polaków w USA zamieszkuje Nowy Jork, Illinois oraz Michigan. Te liczby potrafią zrobić wrażenie. Tym bardziej że populacja Polski wynosi niecałe 38 milionów.

Warszawa w Stanach Zjednoczonych

Możnaby pomyśleć, że Warszawa jest tylko jedna. Zdecydowanie nie jest to prawdą. Wystarczy dokładniej przyjrzeć się mapie, aby odkryć, że w USA znajduje się aż 20 miejscowości o nazwie Warsaw. Być może maczali w tym palce Amerykanie polskiego pochodzenia?

Metro

W Nowym Jorku jest aż 26 linii metra. Polska wypada w tym porównaniu niezwykle słabo ze swoimi dwiema liniami w Warszawie. Trzecia linia jest ponoć w planach, choć niewiele osób wierzy w jej powstanie.

Najmniejszy park na świecie

Portland może się poszczycić najmniejszym parkiem na świecie. Jego przejście zajmuje około… jeden krok. Mill Ends Park ma kształt koła, a jego średnica wynosi zaledwie 61 centymetrów. Najmniejszy park na świecie zajmuje powierzchnię równą 0,29 m2 i znajduje się na skrzyżowaniu ulicy SW Naito Pkwy oraz SW Taylor.

Problem z otyłością

Plagą Ameryki jest niezdrowe jedzenie, fastfoody i brak ruchu. Z tego powodu na problemy z otyłością cierpi aż 66% społeczeństwa. Szacunkowa ilość słodkich napojów spożywanych w ciągu roku przez pojedynczego Amerykanina wynosi aż 600 litrów.

Najchętniej spożywany alkohol

Pozostając w temacie napojów, najchętniej spożywanym napojem alkoholowym w Ameryce jest piwo (50%). Z kolei wino stanowi 17% alkoholu spożywanego w USA, a whisky i pozostałe mocniejsze alkohole to łącznie 33%.

Średnia wieku rodzącej kobiety

W Stanach Zjednoczonych najwięcej kobiet rodzi pierwsze dziecko w wieku 25 lat. Jest to zdecydowanie niższy wynik niż w Europie, gdzie kobiety rodzą przeważnie po ukończeniu 30 roku życia.

One thought on “Lista 9 zaskakujących ciekawostek o USA przedstawiona w liczbach

Dodaj komentarz