Jeden z największych kotów na świecie
Tygrysy to jedne z największych żyjących kotów, będące w rzeczywistości jednymi z największych drapieżników lądowych. W odniesieniu do tej cechy występuje wyraźna różnica u samic i samców, przy czym samce są większe i cięższe od samic. Samiec może mieć około 3 m długości lub więcej i ważyć około 300 kg, natomiast samice mają około 2,4 m długości i ważą około 130 kg lub nieco więcej.
Tygrysy mogą mieć różne kolory, a każdy wzór jest niepowtarzalny
Futro tygrysów jest niewątpliwie piękne i ma bardzo efektowną kombinację kolorów. Charakterystyczne ubarwienie jest głęboko pomarańczowe z pionowymi czarnymi pasami różnej grubości, a na twarzy i od szyi do brzucha występuje biel. Jednak w wyniku mutacji występują warianty ubarwienia, tak że mogą występować tygrysy złote z bledszymi pasami, białe z brązowymi pasami i całkowicie białe. W naturze jednak prawie nie występują. Z drugiej strony, wśród ciekawostek na temat tygrysów można znaleźć również to, że każdy osobnik ma całkowicie unikalny wzór prążków. Jeśli zastanawiasz się, czy skóra tygrysa jest w paski, to odpowiedź brzmi: tak, paski te są widoczne nie tylko na sierści, ale także na skórze.
Jedno z najsilniejszych zwierząt na świecie
Tygrys jest niezwykle potężnym zwierzęciem, które nie tylko demonstruje swoją dzikość podczas polowań, strzegąc swojego terytorium lub broniąc się, ale jest również bardzo silne. Jego masywne łapy, pazury i zęby pomagają w polowaniach i obronie. Dlatego tygrys jest w stanie pociągnąć za sobą zwierzę dwukrotnie cięższe od siebie, np. bydło, które łapie.
Tygrysy mają najdłuższe zęby kłów
Tygrysy bengalskie mają najdłuższe zęby wśród wszystkich żyjących obecnie kotów, mierzące od 7,5 do 10 cm długości. Dzięki kościstemu i muskularnemu usposobieniu mają też silny zgryz.
Tygrysy mają dobry wzrok
Inną ciekawostką związaną z tygrysem jest jego dobry wzrok, co nie dotyczy wszystkich kotów. Wykorzystuje zmysł wzroku do poruszania się i polowania, najlepiej późnym popołudniem i wieczorem, kiedy jest najbardziej aktywny. Co ciekawe, szacuje się, że tygrysy lokalizując ofiary bardziej polegają na swoim wzroku i słuchu niż na węchu, w przeciwieństwie do np. kotów domowych, które nie mają tak dobrego wzroku.
Tygrys zjada do 60 ofiar w ciągu roku
Tygrysy są drapieżnikami, które najchętniej polują na żywe zwierzęta, choć w czasach niedostatku mogą jeść padlinę. Ich główną zdobyczą są zwierzęta kopytne, ale ich dieta może być rozszerzona w taki sposób, że żywią się również m.in. rybami, wężami, krokodylami, ptakami i małpami. Aby odpowiednio się utrzymać i chociaż nie jedzą codziennie, te zwierzęta muszą zjadać od 50 do 60 sztuk zwierząt rocznie. Ale to nie jedyny ciekawy fakt dotyczący tygrysów: muszą one jeść ofiary o wadze od 18 do 40 kg.
Bestie! Niechciałbym stanąć 1 na 1 w naturalnym środowisku tygrysa.