Ziemia przeworska i jej skarby

Ziemia przeworska to wyjątkowy skrawek Podkarpacia, który swym pięknem i różnorodnością może oczarować każdego z nas. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym regionie? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tej części kraju?

Ziemia przeworska i jej miejsce na mapie Polski

Ziemia przeworska przyciąga już samym swym położeniem. Tu, w południowo-wschodniej części Polski, nie można narzekać na brak pięknych widoków. Dolina Mleczki oraz doliny jej dopływów: Markowianki i Mleczki Zarzecznej, tworzą tu malowniczy pejzaż, który może oczarować każdego. Wielkim walorem są tu również piękne widoki, dzięki którym Pogórze Dynowskie zaczyna coraz skuteczniej przyciągać turystów – przyrodników i piechurów, marzących o spacerach w wyjątkowej scenerii.

Najcenniejsze skarby ziemi przeworskiej

Piękna sceneria, ciekawe zabytki oraz historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku – oto czynniki, dzięki którym ziemia przeworska staje się obszarem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Na jakich obiektach skupia się uwaga zwiedzających? Z pewnością do grona najlepiej znanych zabytków zaliczają się te budowle, które znajdują się w Przeworsku. W mieście tym przyciąga uwagę gotycki kościół Ducha Świętego, którego dzieje wiążą się z działalnością Bożogrobców. Zespół klasztorny Bernardynów, XVII-wieczny ratusz oraz kopiec tatarski – oto atrakcje, którym w czasie wycieczki po terenie Przeworska warto poświęcić swój czas. Co z innymi miejscowościami? Z pewnością podczas zwiedzania tej części Podkarpacia warto odwiedzić Ostrów z zabytkowym kościołem św. Fabiana oraz wieś Hadle Szklarskie, na obrzeżach której znajduje się ciekawy kościółek z XIX stulecia. Zespół dworski we wsi Lipnik, kopalnia alabastru w Łopuszce Wielkiej oraz późnołużyckie cmentarzysko w Nowosielcach – oto kolejne ciekawostki, którymi może nas zaskoczyć ziemia przeworska.

Ziemia przeworska to liczne atrakcje i cenne zabytki, z którymi z pewnością warto się zapoznać. Ten region to moc atrakcji, dzięki czemu wycieczki po jego terenie staną się dla każdego z nas wspaniałą przygodą.